Яворівський полігон

На території району у центральній частині Українського Розточчя розташований Міжнародний центр миротворчості та безпеки, більш відомий як Яворівський полігон. Це – один із найбільших полігонів Європи. Він забезпечує проведення бригадних тактичних навчань із застосуванням усіх видів озброєння механізованої або танкової бригади.

До створення Національного парку «Яворівський» він займав територію площею 42 тис. га, або 27% району. У 1998 р. було створено Яворівський національний природний парк, який отримав у користування 7 тис. га полігону. Починаючи з 1995 р., на полігоні щороку проводяться міжнародні навчання у рамках програми «Партнерство заради миру» у яких беруть участь військовослужбовці з країн Європи та Північної Америки.

Історія створення полігону сумна і трагічна. У 1940 р. розпочалася примусова депортація населення, яка тривала майже 10 років. Військовими і владними структурами СРСР і Німеччини було зрівняно зі землею понад 129 сіл та хуторів, виселено десятки тисяч українських родин, знівечено понад 40 тисяч гектарів родючих земель, садів, лісів, зруйновано (розстріляно) 16 церков і каплиць, 2 костели, знищено 18 цвинтарів. Церкві Св. Михаїла у с. Велика Вишенька випала трагічна доля стати мішенню для стрільби з танків та бронетранспортерів. Вона була збудована у 1927 р. на місці, де раніше стояв дерев’яний храм. В урочистостях освячення новозбудованої церкви брав участь Митрополит Андрей Шептицький.