ЗВЕРНЕННЯ

Президії Яворівської районної ради до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо пришвидшення початку робіт з будівництва концесійної транспортної автомагістралі Львів-Краковець

Яворівський район Львівської області - прикордонний регіон нашої держави, через який проходить автомобільна дорога державного значення Львів-Краковець. Вона пролягає через населені пункти Наконечне Перше, Наконечне Друге, Яворів, смт. Івано-Франкове, с.Ямельня, с.Рясне-Руське.

Із введенням в дію міжнародного пункту пропуску «Краковець-Корчова» щорічно в рази зростає потік автотранспорту, який прямує за кордон цією автодорогою, в тому числі й великотоннажного. В результаті автодорога, яка була капітально відремонтована до Євро-2012, зараз знаходиться далеко у не найкращому стані і потребує постійного ремонту. Великою проблемою є наявність на ній єдиної полоси руху в одному напрямку і перетинання автотрасою населених пунктів. Через це житлові будинки, які розміщені у вказаних містечках та селах у безпосередній близькості від дороги, піддаються інтенсивній руйнації. Крім того, постійний рух автотранспорту у них спричиняє численні автотранспортні пригоди, що призводять до загибелі людей та наїздів на домашніх тварин.

Кожний нещасний випадок у даних населених пунктах призводить до загострення соціальної напруги серед їх мешканців, які вдаються до несанкціонованих актів громадської непокори, що супроводжуються стихійним блокуванням державної автодороги, численними зібраннями людей із вимогами відшкодувань нанесених збитків та проведенням робіт із профілактики аварійності.

Органами місцевого самоврядування та виконавчої влади району у межах можливих фінансових видатків проводиться відповідна робота щодо організації безпечного руху автотранспорту на ділянках дороги Краковець - Львів (облаштування пішохідних тротуарів, розчистки обочин, встановлення додаткових дорожніх знаків, нанесення дорожньої розмітки, відведення поверхневих вод). Однак вказані заходи через низьку фінансову спроможність районного бюджету не можуть вирішити питання безпеки автодорожнього руху та мінімізації негативного впливу транспортного потоку в межах населених пунктів на даному відрізку автомобільної дороги.

У зв’язку з цим у 1998 році згідно з державною стратегією розвитку мережі автомобільних доріг та з метою принципового вирішення проблеми забезпечення належних умов автотранспортного сполучення на вказаній ділянці було прийнято рішення про будівництво нової концесійної автомагістралі Львів-Краковець в обхід вказаних населених пунктів (Указ Президента України "Про концесію на будівництво та експлуатацію нової автомобільної дороги Львів-Краковець" від 04.07.1998 р. № 739/98).

30 листопада 2004 року між Яворівською районною радою та консорціумом «Концесійні транспортні магістралі» був укладений договір №Д.24-04 про будівництво такої дороги, в рамках якого був розроблений проект по відведенню земельних ділянок, фактично завершено відведення земель під об’єкт концесії; затверджено програми розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів Яворівського району в рамках реалізації концесії автомобільної магістралі Краковець-Львів, а також було завершено підготовчі роботи І-ої черги будівництва. Проте початок робіт зі спорудження концесійної автодороги був відкладений у зв’язку із відсутністю фінансового забезпечення будівництва. Вирішення проблеми було прямо пов’язане із можливостями залучення інвестицій для реалізації проекту, який мав велике соціальне значення, однак не був забезпечений належним підтвердженням відшкодування (фінансової окупності) вкладених коштів.

Питання про необхідність будівництва першої платної дороги Львів-Краковець знову було порушене у 2015 році. Тоді «Укравтодор» вперше оголосив концесійний конкурс на будівництво дороги Львів - Краковець. Проте у вересні того ж року конкурсна міжвідомча комісія відхилила заявки обох претендентів – українського консорціуму «Концесійні транспортні магістралі» і французької «Bouygues», пояснивши це тим, що компанії нібито не спроможні забезпечити необхідне фінансування будівництва. Після того Мінінфраструктури України вирішило внести зміни у законодавство перш, ніж оголошувати повторний конкурс і 27 лютого 2017 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України у сфері будівництва та експлуатації автомобільних доріг», яким дозволяється будувати та експлуатувати автомобільні дороги на умовах концесійного договору.

У 2018 році Міністерство інфраструктури України запевняло, що будівництво автомагістралі розпочнеться уже на початку 2019 року. Згідно з попередньою інформацією, нова платна дорога буде побудована за категорією 1-А, включатиме в себе 4 полоси руху, пролягатиме у напрямку Львів-Краковець і сполучатиме Міжнародний автомобільний пункт пропуску «Краковець-Корчова" зі Львовом. Траса оминатиме такі населені пункти як Наконечне Перше, Наконечне Друге, Яворів, Івано-Франкове та Львів (північний об’їзд міста). Загальна протяжність нової дороги становитиме 84,4 км. Тендер на будівництво автобану Львів-Краковець планувалось оголосити вже до кінця 2018 року. Проте, на жаль, жодних робіт по спорудженню цієї важливої автодороги так і не було розпочато, а всі плани по її будівництву так і залишились планами…

З огляду на вищенаведене, враховуючи актуальність даного питання для Яворівського району та його мешканців, велике значення автодороги для розвитку економіки та інфраструктури держави, а також покращення її міжнародного іміджу, звертаємося до Вас із клопотанням розглянути можливість пришвидшення початку робіт по будівництву транспортної магістралі Львів-Краковець, проведення відповідних тендерних процедур, вирішення фінансових, організаційних та інших питань, пов’язаних з цим будівництвом.

Переконані, що будівництво нової концесійної автодороги стане новим імпульсом для соціально-економічного розвитку регіону, створить додаткові передумови для успішного функціонування територіальних громад району та області, покращить транспортне сполучення з нашими європейськими сусідами.

Голова Яворівської районної ради: В. Сичак