ЧАСОПИС «ЯВОРІВЩИНА»dacko_vol.jpg

Головний редактор часопису
"Яворівщина" -
Володимир Дацко

8 серпня 1990 року постановою президії та виконкому нової демократичної районної ради, яку очолив Богдан Дудзяний, було створено народний часопис «Яворівщина». Перший номер газети побачив світ 1 вересня 1990 року. Редактором був призначений Іван Мудрик, заступником редактора і відповідальним секретарем – Володимир Дацко, кореспондентом – Михайло Яремчук. Тираж тодішньої «районки» становив більше 13 тисяч примірників. У 1992-1993 рр. він сягав 16 тисяч. Газета виходила високим друком. Друкували її у Яворівській друкарні форматом А-3.

У серпні 1994 року рішенням сесії районної ради редактором часопису призначено Володимира Дацка. На його прохання у 1996 році з допомогою засновника (районної ради) було придбано перші два комп’ютери. Почали освоювати нову техніку. Вчилися всі, адже ніхто не мав навиків у цій справі. Незабаром (цього ж року) вийшов перший номер «Яворівщини» форматом А4, набраний і зверстаний на власному комп’ютерному видавничому комплексі редакції.

Головний редактор у цьому номері пише: «Довго ми очікували цього дня, аби відмовитися від старої, давно забутої у світі поліграфії і зробити крок до оновлення. Звичайно, це наш перший крок, ще обережний, незвичний і тремкий. Але сподіваємось, що з часом набудемо досвіду й упевненості, бо є й у нас найважливіше – бажання здійснити ще багато кроків до осучаснення й удосконалення редакційно-видавничої діяльності».

У дев’яностих роках газета виходила тричі на тиждень (4 сторінки). Згодом, враховуючи фінансову скруту, перейшли на дворазовий випуск по 4 сторінки.
– Таким форматом, – розповів Володимир Дацко, – ми виходили до 2003 року. – Довго чекали того часу, коли друкарня нарешті закупить сучасну друкарську техніку, але, на жаль, вона не могла собі цього дозволити.

Тому у 2003 році головний редактор вирішив шукати інші можливості, щоб часопис мав належний вигляд, якісний друк, відповідав нормальним стандартам газети. Тому було укладено угоду з ДП ВПП МО України «Армія України».

З того часу (01. 01. 2003 р.) «Яворівщина» виходить форматом А-3, якісним офсетним друком. Тоді ж перейшли на тижневий випуск, додавши сторінок (8, 12).

Якщо раніше штат складався з 15 осіб разом з техпрацівниками, то зараз – 7. Головний редактор Володимир Дацко, заступник головного редактора Оксана Дзюрко, завідувачка відділу реклами та бухгалтерії Любов Долинська, завідувачка відділу редагування Віра Хомік, кореспонденти Марина Бард, Олена Бутко та Ірина Вольбин.

Тематика газети різностороння. Насамперед, це оперативна інформація з життя району. Тематичні сторінки: «Освітній меридіан», «Культура і життя», «Змагар», «Наше місто» (Новояворівської міської ради). Чимало постійних і одноразових рубрик, зокрема, «Сторінками історії» та «Відлуння минувшини» - на історичну тематику, «В коридорах влади», «Ради за роботою», «Трибуна депутата», «Це – моя Україна!», та багато-багато інших.

Щороку на початку лютого редакція спільно з спортивною громадськістю району проводить турнір з міні-футболу пам’яті спортивного оглядача часопису «Яворівщина» Михайла Яремчука.

Головний редактор часопису

ДАЦКО Володимир Ігорович (25. 02. 1959, м. Яворів на Львівщині) – журналіст. Народився в сім’ї вчителів. У тринадцятирічному віці почав віршувати, у старших класах його поезії друкувалися у районній газеті «Зоря». Закінчив Яворівську середню школу №1 ім. Осипа Маковея (1976), факультет журналістики Львівського держуніверситету ім. Івана Франка (1985). В журналістиці – з вересня 1979 р.: кореспондент (1979-1982), завідувач відділу листів і масової роботи (1982-1985), відповідальний секретар (1985-1990) редакції райгазети «Зоря» (м. Яворів на Львівщині).

У період нової доби національного відродження став одним з творців газети демократичного спрямування – «Яворівщина», перший номер якої вийшов 1 вересня 1990 р. Був заступником редактора і одночасно відповідальним секретарем цього часопису. З серпня 1994 р. очолює редакцію часопису «Яворівщина». У 1990-1993 роках на громадських засадах випускав інформаційний вісник Яворівського суспільно-культурного товариства ім. Осипа Маковея «Скриня». У 1990-1993 був референтом народного депутата України Романа Лубківського. У 2000-2006 рр. співпрацював з редакцією газети «Високий Замок», як керівник корпункту редакції у Яворівському районі, випускаючи регіональний додаток «Високий Замок плюс Яворівщина».

Член Національної спілки журналістів України (з 1982 р.). Друкувався в обласних і республіканських виданнях: журналі «Жовтень» («Дзвін»), газетах «Просвіта», «Західна Україна», «Високий Замок», «Літературна Україна».

Краєзнавець і видавець. У березні 1995 р. побачила світ семирічна дослідницька праця В. Дацка – біографічний довідник «Яворівщина в іменах» (Львів, «Край», 1995). Систематизує матеріал, з метою створення енциклопедії Яворівщини. У березні 2003 р. вийшла з друку його друга книжка – історико-краєзнавчий публіцистичний збірник «Батькова спадщина» (Львів, «Логос», 2003). Автор-упорядник енциклопедичного біографічного довідника «Яворова віть» (Львів, Логос, 2009).

Як редактор і упорядник підготував книжки спогадів політв’язня фашистських і сталінських концтаборів В. Пундяка «Я бачив пекло…» (Львів, Логос, 2005) та колишнього учасника національно-визвольних змагань Романа Хархаліса «УПА – на грані двох світів» (Львів, Логос, 2007). Редагував книжки Н. Косик «Духовні джерела Чернилявського ліска» (Львів, Логос, 2007), телефонний довідник Яворівського району (Львів, Логос, 2007), путівник Лесі Косик та Наталії Косик «Туристичними стежками Яворівщини» (Львів, Логос, 2008), збірку поезій і прози Р. Торбич «Ужинок» (Львів, Логос, 2008), науково-краєзнавче видання Лесі Косик, Наталії Косик «Скарби Яворівщини» (Львів, Логос, 2009), Марії Ліскевич-Карпа «Фортеця Дукля – містечко Брухналь – село Терновиця». – Львів, Логос, 2010 – с. 126.«Літопис храму Різдва Пресвятої Богородиці села Старичі». (Львів, Логос, 2015 – 102 с.: іл.), Романія Торбич «Животоки». (Львів, Логос, 2015 – 340 с.) та ін. Автор передмов до восьми книжок яворівських авторів.

У 2009 році нагороджений відзнакою НСЖУ «Золота медаль української журналістики». Делегат XII з’їзду журналістів України (Київ, квітень 2012 р.). У червні 2014 року з нагоди Дня журналістики відзначений іменним годинником Львівської облдержадміністрації. Того ж року з нагоди 35-річчя творчої діяльності та 20-річчя редакторської праці нагороджений Почесною грамотою секретаріату Національної спілки журналістів України за багаторічну журналістську та редакторську діяльність. 24 серпня 2015 р. нагороджений Грамотою Верховної Ради України за заслуги перед Українським народом.


Редакція часопису „Яворівщина”
м. Яворів
вул. Львівська, 22
Тел.: (259) 2-31-13 - редактор; 2-30-04 - загальний;
80673935225 – В. Дацко.
e-mail: yavred@ukr.net

Вгору